Franchise Hakkında Sorular

Franchise Hakkında Sorular


Franchise Hakkında Sorular

En Çok Sorulan Sorular

RETÜRK kimdir?

RETÜRK Emlak ve Gayrimenkul Danışmanlık Ltd. Şti. yıllara dayanan tecrübesiyle il, ilçe ve bölge bazında temsilcilikler veren, temsilciliklerini belirlediği kurallara uygun olarak bir çatı altında toplayan; Türkiye genelinde hizmet sağlayan deneyimli ve güçlü bir Gayrimenkul Danışmanlığı şirketidir. 1994 yılında İstanbul’da kurulan RETÜRK Emlak ve Gayrimenkul Danışmanlık 2003 yılı başında franchising sistemiyle genişleme kararı aldı. Tüm altyapı çalışmalarını 2006 yılı başında tamamlayan Retürk Emlak ve Gayrimenkul Danışmanlık franchising sistemi ile tüm Türkiye genelinde çeşitli il ve bölgelerde temsilcilikler oluşturmaktadır.

RETÜRK Franchising Sistemi acentelerine ve dolayısıyla acente sahipleri ve RETÜRK gayrimenkul danışmanlarına doğru destekleri doğru zamanda vermeyi ilke edinmiştir. RETÜRK sisteminde, gayrimenkul danışmanlığı mesleğinin güvenilir sınırlar içerisinde yapılması ilkesi bulunmaktadır. RETÜRK, dinamik, hızla büyüyen bu sektörde kurumsal olarak yer alabilen, gelişime, yeniliğe açık yöneticilik vasfına sahip girişimcilerle büyüyor. Sektörel akademik eğitimlerle kendine güvenen, bilgili, profesyonel gayrimenkul uzmanları yetiştiriyor. Her türlü teknolojik ve lojistik alt yapı ile desteklenen ofisler bölgelerinde ve projelerinde tercih edilen kurumların başında geliyor. Hedefleri ve iş hayatından beklentileri yüksek olan bölge temsilcileri başarılarını ve iş kapasitelerini her geçen gün zirveye taşıyorlar. RETÜRK’te Bölge temsilcileri kısa sürede başarıyı yakalıyor ve yatırımlarını kazanca dönüştürüyorlar.

Müşterilerimize önce birinci sınıf hizmet vermek, yani gayrimenkulün her türünde ve her bölgede danışmanlık alabilecekleri, güvenebilecekleri marka olmak ilk hedefimiz… İnsanlar gayrimenkul işlerini profesyonelce takip edeceğine inandıkları danışmanlara ihtiyaç duyuyorlar ve bu boşluğu en iyi şekilde doldurmak bizim misyonumuz…

Neden Gayrimenkul Danışmanlığı Sektörünü Tercih Etmeliyim?

Gayrimenkul danışmanlığı ya da kısa ismiyle emlakçılık mesleği Türkiye şartlarında biraz yanlış tanındı. Oysa meslek olarak göz önünde bulundurduğunuzda emlakçılık işi hizmet sektörü tanımı içerisinde yer alan bir sektör. Bilindiği gibi bugün itibariyle fiyat açısından en yüksek bedelli metalar arasında “ev” kavramı geliyor. Emlakçılık mesleğinin erbabı olan kişiler yani gayrimenkul danışmanları ise insanların aileleriyle birlikte yaşayacağı, barınacağı ya da işyerlerini oluşturacağı doğru yerde, getirisi yüksek taşınmazların bulunması konusunda hizmet veren kişiler olarak ön plana çıkıyorlar. Yani aslında bugünün anlamında bakarsak emlakçılar danışmanlık mesleğini yapan kişiler olarak ön plana çıkıyorlar. Yine bugünün koşullarını göz önünde bulundurursak çok çalışmayı, kurumsallığı göz ardı etmeden en makul sermaye yatırımıyla yapılabilecek en karlı işlerden birisi olarak emlak danışmanlığı mesleği ön plana çıkıyor.

Gayrimenkul danışmanlığı sektörünü tercih edersem bu işi kendi markamla mı yapmalıyım yoksa bir çatıya bağlanmalı mıyım?

Gayrimenkul danışmanlığı mesleği adı üzerinde bir danışmanlık organizasyonu kurulduğu zaman getirisi ve prestiji yüksek olan bir iştir. Bu çerçevede yatırımcılara tavsiyemiz bu işi kurumsal çerçevede yapmaları yönünde olacaktır. Bu soru RETÜRK Genel Müdürlük’ün en sık karşılaştığı sorulardan biridir. Çatıyı kuran organizasyonlar bir gayrimenkul danışmanlık ofisinin en çok ihtiyaç duyacağı, gayrimenkul danışmanı desteğini, başlangıç eğitimlerini, teknolojik altyapıyı, müşteri ilişkileri yönetimini, hukuki desteği, proje desteğini, stratejik iş ortaklıklarını, birlikte olmanın gücünden kaynaklanan reklam, ilan ve bilinirlik sağlama operasyonlarını kolayca yerine getirebilecekken mesleği kendi başına yapmakta ısrar eden yatırımcıların bu tür farklılık yaratacak türde girişimleri yapamadıkları ya da yaptıkları ama maliyetleri çok yukarıya taşıdıkları gözlemlenmektedir. Bu yüzden bu mesleği yapma kararlılığında olan kişilerin bir çatı altında faaliyetlere devam etme kararı almaları o girişimcilerin oyuna 1 – 0 önde başlamalarını sağlayacaktır.

Bir çatıya bağlanma fikrine sıcak bakıyorum, neden RETÜRK’ü tercih edeyim ?

RETÜRK 18 yıllık deneyimini tüm acentelerine farklılık ve mesafe gözetmeksizin birebir aktaran bir kurum. RETÜRK Genel Müdürlük her türlü tanıtım, ilan ve reklam çalışmasında birlikte bir güç oluşturduğunu inandığı acentelerinden bahsederken “RETÜRK Ailesi” tamlamasını kullanıyor. Zira RETÜRK bir aile olduğu bilinciyle hareket ediyor. RETÜRK tüm acentelerine, acente sahipleri, gayrimenkul danışmanları ve ofis yöneticilerine ayrı ayrı ve birlikte eğitimler sunuyor. Rakiplerinin aksine RETÜRK bu eğitimleri teorik ve pratik olarak ayırt ediyor ve girişimcileri tam bir RETÜRK standardında sektöre hazırlıyor. Gayrimenkul sektöründeki 14 yıllık tecrübesi ile mesleğin saha yapılanmasını, bölge çalışmaları ve analizlerini teorik eğitim ve uygulamalı eğitimlerle eksiksiz aktarıyor.

RETÜRK acenteleri adına proje görüşmeleri yapıyor. Türkiye genelindeki acentelerine ortak fayda sağlayabilecek projeleri tespit edip, görüşmeler yapıp, bağladığı projeleri acentelerinin satışına sunuyor.

RETÜRK aile fertlerinin sektördeki tüm faaliyetlerinde hukuken ve mali konularda yanlarında oluyor. Sözleşmeleri paylaşıyor ve ihtilaflı durumlarda acentelere RETÜRK avukatlarından danışmanlık desteği alabiliyorlar.

RETÜRK teknolojik altyapısını tümüyle paylaşıyor. İnternette etkin ve ön sıralarda olabilmek için sürekli çalışmalar ve yenilikler yapıp, marka bilinirliği ve kolay ulaşılabilirliğini artırıyor.

RETÜRK aynı zamanda stratejik ortaklıklarını her geçen gün geliştiriyor. Böylece RETÜRK acenteleri ve dolayısıyla acentelerin müşterileri, RETÜRK Genel Müdürlük ve bankalar, sigorta kurumları, nakliye kurumları, beyaz eşya, üniversiteler, mesleki kurum ve kuruluşları arasında imzalanan protokoller sayesinde kredi, sigorta, taşıma gibi pek çok hususta sağlanan kolaylıklarından faydalanıyorlar.

RETÜRK acentelerinin yani aile bireylerinin arasındaki ilişkiyi sürekli canlı tutuyor. Aylık yapılan düzenli toplantılar ve buluşmalarla acenteler için gerekli olan sinerji sağlanıyor ve sosyal ve ticari paylaşımların yapılmasına ortam hazırlanoyor.

RETÜRK bir Türk markası olması sebebiyle franchising operasyonunu her zaman en makul sermaye yatırımıyla yapmaya gayret ediyor. En iyi hizmeti en uygun maliyetle sunuyor. Bu konudaki iddiasını da sürekli geliştiriyor.

RETÜRK Ailesi’ne katılma kararı aldığımda beni nasıl bir süreç bekliyor olacak?

Bu gerçekten de bir süreç ve RETÜRK Ailesine katılan her bir girişimcinin bu sürecin içerisinde RETÜRK Franchising Departmanı tarafından hazırlanan iş planına göre hareket etmesi gerekiyor. Bu süreci şöyle özetleyebiliriz;

Katılma kararını müteakip RETÜRK Franchising Sözleşmesinin imza altına alınması
Yer seçimi
Gayrimenkul danışmanı istihdamı
Ofis içi düzenlemeler
Ekip kurulumu
Basılı materyallerin hazırlanması
Eğitimler ( teorik, pratik, broker eğitimi, sekreterya eğitimi)
Ofisin harekete geçmesi
Yerinde eğitimler
Bölgesel çalışmaların hayata geçirilmesi
Ofisin karlılığının sağlanması
Edinilen deneyimlere göre yukarıda sayılan 1. adım ile 11. adım arasındaki süre maksimum 4 ay olarak gerçekleşmektedir. Bu süreni kısaltılması acente sahibi ve acente yetkilileri ile gayrimenkul danışmanlarının hırsı, çalışkanlığı ve RETÜRK Akademi’de aldıkları eğitimleri eksiksiz yerine getirmeleri ile mümkündür.

RETÜRK Ailesi’ne katıldığım zaman ofisimi açtığım bölgenin bir sınırı olacak mı?

Elbette olacak ama bu bölge koruması şeklinde olacak. RETÜRK’ü sektördeki rakiplerinden ayıran en temel özelliklerden birisi de acentelerine bölge koruması imkanı vermesidir. Bu özellik acentelik sözleşmesinin imza altına alındığı gün belirlenen bölgenin sınırlarının çizilmesi ile başlar. Bu sınırlar acentenin koruma alanıdır ve bu böle sınırları içerisinde ikinci bir RETÜRK acentesi açılması söz konusu olamaz. Yeni kurulacak bir RETÜRK acentesi bu sınırların dışına kurulmak zorundadır. Ancak bu sınırlar acentenin faaliyet alanını kısıtlama amaçlı değildir. Örneğin RETÜRK’ün İstanbul Çekmeköy’deki temsilciliği müşterisi talep ettiği taktirde RETÜRK’ün yine bir temsilciliğinin olduğu İstanbul Çengelköy’de ya da istediği herhangi bir semtte gayrimenkul alım, satım ve kiralamasına aracılık edebilir ve hizmet bedeli elde edebilir. Ama RETÜRK sisteminde aile olgusu ön planda olduğu için acenteler arası paylaşım imkanları son derece sık kullanılmaktadır.

RETÜRK Ailesi’ne katıldığım zaman beni ne gibi masraflar bekliyor?

RETÜRK’ü sektördeki rakiplerinden ayıran en temel özelliklerden bir diğeri en makul sermaye yatırımıyla bu işi yapabilme imkanıdır. RETÜRK Genel Müdürlük’ünde yapılan franchising toplantıları sırasında tüm acente adaylarına kurulacak ofisin bölgesine bağlı kalmak şartı ile ayrıntılı bir harcama bedeli çıkarılmaktadır. Ortalama bir ofisin kurulma ve işletilmesi için her türlü bedel dahil yaklaşık 25.000 TL – 50.000 TL arası bir başlangıç sermayesine ihtiyaç vardır.

RETÜRK Ailesi’ne katılmadan önce tüm ön hazırlıkları tamamlamalı mıyım?

RETÜRK Genel Müdürlük tüm acentelerine acentelik sözleşmesini yapılmasını müteakip yer bulma, bulunan ofisin ön mimari projesini hazırlama, ofis dizaynı sağlama ve ekip kurma konularında desteklerini sunuyor. Dolayısıyla girişimcilerin hazırlıklarını tamamladıktan sonra değil hizmetlerden eksiksiz faydalanabilmek için ilk yatırım kararını aldıktan sonra RETÜRK ile iletişim kurmaları daha doğru bir yol olacaktır.

RETÜRK ile nasıl iletişim kurabilirim?

Dileyenler internet sitemizin franchising bölümünde yer alan franchising başvuru formunu doldurarak RETÜRK ile iletişim kurabilirler. 0216 545 8181 no.lu telefondan ya da franchise@returk.com.tr adresinden de yine RETÜRK Franchising Departmanı’na ulaşılabilir.